loading

Zahraniční mise

Březen 2020 / Poprvé do Etiopie

402 vyšetřených pacientů ve dvou nemocnicích a sirotčinci Shamida Ethiopia. 5 dní intenzivní práce v Etiopii. Teď začíná ta težší práce. Najít cestu, jak pomoci pacientům, u kterých naši lékaři zjistili poškození srdce. Bylo jich mnoho a nebude lehké zajistit pomoc pro všechny. Ale hledáme možnosti. Obrovské díky našemu lékařskému týmu, který v nelehkých podmínkách pracoval na 200 % Anna Chaloupka, Michal Pazdernik, Maria Holicka a Markéta Mikulcová. Fantastická práce

Září 2019 / Vítej Botswano

Mise do Botswany končí, během pěti dní naši lékaři v okolí města Maun echokardiograficky vyšetřili necelých 700 lidí, z toho 340 dětí. Celá mise byla organizována ve spolupráci s místními lékaři z hlavního města Gaborone a jednalo se o historicky první screening revmatické choroby srdeční v této zemi. Nalezli jsme celkem sedm patologických nálezů. O všechny bylo následně postaráno, ať již v podobě naplánovaných klinických kontrol, či ve dvou případech načasování brzkých operací. Nikdo z vyšetřených o svém onemocnění předtím nevěděl. Děkujeme všem za podporu!

 

Únor 2019 / Potřetí v Nepálu

Třetí mise do Nepálu je za námi. Celkem jsme vyšetřili přes 1200 lidí, z toho více než polovinu dětí. Odhalili jsme 14 srdečních vad, které budeme nadále sledovat. Jsme připraveni finančně podpořit léčbu všech dětí a náklady spojené s dopravou k výkonu a medikací. A už v průběhu mise jsme zajistili operaci malé Sunity. Těší se pevnému zdraví. Nic z toho by nebylo možné bez vaší podpory. Za to děkujeme. A doufáme, že nás opět podpoříte na druhém ročníku Proběhni.se. Malá rekapitulace:

 

Jugedi - 150 vyšetřených = 7 odhalených případů (to je ohromné číslo, je to výrazně více než by při podobném vzorku bylo v ČR): 2 mitrální stenózy, 2 mitrální regurgitace, 1 aortální regurgitace, 1 defekt septa síní, 1 těžká disfunkce komory při diletační kardiomyopatii. Dhodeni - 172 lidí dohromady na echo = 100 dospělých a rychlý screening 72 dětí z místní školy. Bez nálezu. Madi Village - 257 vyšetřených lidí - objeven jeden případ. Starší můž, který bude muset na operaci. Scheer Sharada - přibližně 700 dětí z místní školy. Na echo se posílaly jen podezřelé nálezy. 115 vyšetřených - odhaleny 3 závažné srdeční vady. Mulabari - vyšetřeno přes 500 lidí, ale na echo se dostaly hlavně děti. Nakonec 150. Dva případy - defekty septa síní. A na závěr ještě významná mitrální stenóza u mladé ženy. Všechny případy nadále řešíme a budeme informovat o vývoji. Děkujeme za podporu a zůstaňte s námi. Pomáhat má smysl!

Červenec 2018 / Návštěva JAR

V červenci 2018 se vypravili lékaři MUDr. Jan Naar (Nemocnice na Homolce v Praze) a MUDr. Maria Holická (Fakultní nemocnice Brno Bohunice) vyšetřovat pacienty do Jihoafrické republiky. U předem vyselektované populace 94 pacientů se srdeční šelestí nalezli 12 pacientů s vrozenou srdeční vadou a 9 pacientů s revmatickou chorobou srdeční. Věděli jste, že tato obrovská země (56 milionů obyvatel) má pouze 160 kardiologů, z nichž jen 30 pracuje ve státních nemocnicích?

Květen 2018 / Súdán zůstavá v našich srdcích

Lékaři Nadačního fondu České srdce Michal Pazdernik z IKEM v Praze a Radoslav Maxian z VÚSCH v Košicích navštívili základní školu kousek od Chartúmu. Cílem je zdarma vyšetřit místní žáky. Téměř sto dětí, které by normálně neměli možnost takovéto vyšetření podstoupit. Program nadačního fondu jim to ale umožní.

 

V rámci mise v Súdánu Nadační fond České srdce finančně podpořil operaci šestiměsíční Fatimy. Naši lékaři budou u operace přítomni. Celý výkon stojí dva tisíce dolarů. Rodiče malé holčičky by si zákrok nemohli dovolit. Dnes jsme malou potkali a dali jí dárek od našich fanoušků z České republiky - obřího plyšáka, který jí snad dodá kuráž. Zítra Fatimě spravíme srdíčko, aby mohla žít dlouhý a spokojený život. 

Září 2017 / Podruhé v Nepálu

Čtvrtá mise v historii naší nadace je u konce, celkem jsme prohlédli 951 lidí za 5 dní !!! Byl zkoumán BMI, krevní tlak, glykémie a srdeční funkce pomocí echardiografie. Díky všem členům týmu. Byl to nezapomenutelný čas.

Duben 2017 / Mise do Ghany

Naše dubnová zdravotnická mise do Ghany by se nemohla uskutečnit bez pomoci nadace Less Privileged Ghana Foundation, organizace pomáhající těm, kteří neměli ve svém životě tolik štěstí. Děkujeme jejímu zakladateli David Ekow Duron, za veškerou pomoc s organizací. A těšíme se na společnou cestu. Do Ghany nepřivážíme jen lékařský tým, vyšetření zdarma a zdravotnickou pomoc. Bereme s sebou také radost pro ty nejmenší. Hračky, které léčí jinak: dětským úsměvem.

 

Ghana zůstává v našich srdcích. Přes 300 pacientů jsme ošetřili v rámci bezplatného screeningového programu v 5 vesnících a městech. 

Říjen 2016 / Zpátky do Súdánu

8.10.2016. Po ukončení mise v Nepálu jsme navštívili opět Súdan. Navštívili jsme Univerzitu Alzaiem Alazhari v Sudánském Khartoumu, kde jsme se setkali se studenty a odpovídali na jejich otázky ohledně stáží v českých nemocnicích. Poté probíhalo výběrové řízení, ve kterém jsme osobně mohli s každým se zájemců setkat. Další 2 studenti přijedou na měsíční stáž do pražského IKEM v lednu 2017. 

 

Následně jsme také vyšetřovali v malých vesnicích okolo hlavního města Khartoum. V horku, prachu. S pomocí místních studentů medicíny. Krásný zážitek mezi skvělými lidmi. 

Říjen 2016 / První mise do Nepálu

1. 10. 2016 vyrážíme do Nepálu. Naším primárním cílem je Afrika, ale pomoc nedávným zemětřesením postižené oblasti Nepálu Chitwan / Bharatpur jsme nemohli odmítnout. Tým vyrazí na misi za své vlastní peníze a ve své dovolené v tomto složení - Michal Pazderník a Tomáš Kaplan - doplněný o lékařky Shahnu Suhail a Denisu Jahnlovou. Během týdenní mise budeme vyšetřovat dospělé i děti s cílem diagnostiky revmatické choroby srdeční a vrozených srdečních vad.

Únor 2016 / Začalo to náhodou v Súdanu

Poprvé se Michal Pazderník dostal do Súdánu v roce 2013, kdy oslovil italskou neziskovou organizaci Emergency. Ta financuje kardiochirurgickou kliniku The Salam Centre for Cardiac Surgery v Súdánu, která jako jediná zdarma na celém africkém kontinentu operuje srdce. Pět dnů v týdnu, každý den tři pacienty. "V Súdánu jsem poprvé viděl utečenecké tábory, kde se tísní 400 tisíc lidí v hliněných chatrčích. Lidé tam nemají základní zdravotní péči, děti nemají vakcíny ani běžné léky. To mi otevřelo oči a začal jsem v Česku pracovat na založení nadačního fondu," vzpomíná, jak vznikla idea projektu Nadačního fondu České srdce. 

 

Na první misi vyrazil sám v roce 2016 a našel skvělé kontakty pro první krůčky ke spolupráci, která se od té doby krásně rozvíjí. Dnes pomáhají členové nadace nejen v Súdánu, ale také v Nepálu, Etiopii, Ghaně či Botswaně léčit vrozené srdeční vady u dětských pacientů a zvou africké studenty medicíny na vědecko-výzkumné stáže do IKEM. Sám Pazderník se do Súdánu rád vrací, protože mu tamní lidé přirostli k srdci. "Drtivá většina v těch opravdu muslimských zemích Afriky jsou laskaví a hodní lidé," vzpomíná Pazderník, jak jednou pozval kolektiv lékařů jeden starší obyvatel vesnice k sobě domů. "I když neměl skoro co do úst, tak nám obstaral ovoce, aby nás pohostil."

iconNadační fond České srdce / Czech Heart Foundation
IKEM - Institut klinické a experimentální medicíny / Institute for Clinical and Experimental Medicine
Vídeňská 1958/9
140 21 Praha
icon+420 770 171 111
iconinfo@nfceskesrdce.cz
iconwww.nfceskesrdce.cz
iconFacebook