loading

Aktuality

Harefield in London

15. 07. 2024

MUDr. Tomáš Hnát: "Mám za sebou první 2 týdny stáže na jednotce intenzivní péče (ITU - intensive treatment unit) v Harefield Hospital. Harefield je malé město na okraji Londýna, nemocnice je součástí většího celku Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust, který sdružuje celkem pět londýnských nemocnic – kromě výše uvedených také Royal Brompton Hospital a Evelina London Children’s Hospital. Harefield hospital je jedno z největších center pro transplantaci srdce a plic a je také centrem s největším počtem implantací mechanických srdečních podpor ve Velké Británii a já moc děkuji Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation za možnost získat cenné zkušenosti pro můj profesní rozvoj. Díky nadačnímu programu zahraničních stáží a díky Proběhni se 2024."

ALS v Hradci Králové

01. 07. 2024

Dominik Stachovec, který patří do řad všeobecných ošetřovatelů, byl letos vybrán do první grantové výzvy na podporu vzdělání a pracovního rozvoje. Rád by nám touto formou poděkoval za podporu jeho účasti na kurzu Advanced Life Support (ALS) Provider pořádaný Českou resuscitační radou 3.-4.6.2024 v Hradci Králové.

Stáž v Lipsku

15. 06. 2024

Díky nadačnímu programu zahraničních stáží mohla MUDr. Terézia Tavačová absolvovat v březnu 2024 měsíční stáž na oddělení dětské a dospělé elektrofyziologie v německém Lipsku pod vedením Dr. Gebauera.

Czech Heart Academy

03. 06. 2024
Dohromady již 24 studentů medicíny absolvovali nadační edukační program Czech Heart Academy ve spolupráci s IKEM.
 
Novými členy programu jsou 2 studenti medicíny Anton Maksymenko a Gabriel Baláž. Gratulujeme a těšíme se na spolupráci s nimi????
Celý program je financován z prostředků získaných charitativním závodem Proběhni se 2024,
jehož 7. ročník se uskuteční letos na podzim ve spolupráci s IKEM.

Grantový program NFČS

22. 05. 2024
Děkujeme Kristýně Varšové z Nemocnice Na Homolce, která je druhou absolventkou nadačního stipendijního programu. Zúčastnila se Kardiologického kongresu v Brně a své dojmy popsala takto:
 
????"Ráda bych co nejsrdečněji poděkovala NF České srdce za poskytnutí grantu pro zdravotní sestry, který mi umožnil se poprvé v životě zúčastnit kardiologického kongresu v Brně a který představuje cennou investici do zvyšování odborností zdravotních sester. Účast na kongresu pro mě představuje veliký přínos, kde jsem měla jedinečnou příležitost získat nové znalosti, nabrat nové poznatky a sdílet zkušenosti napříč ČR.
 
 
Současně se těšíme na další ročník Proběhni se 2024, ze kterého jsou stipendijní programy financovány????

4 noví studenti v Czech Heart Academy

22. 02. 2024
Dohromady již 22 studentů medicíny absolvovali nadační edukační program Czech Heart Academy ve spolupráci s IKEM. Novými členy programu jsou 4 studenti 6. ročníku medicíny Duong Tunh Anh, Kateřina Tupá, Kryštof Kupčík a Martin Šimek. Gratulujeme a těšíme se na spolupráci s nimi.
 
Celý program je financován z prostředků získaných charitativním závodem Proběhni.se, jehož 7. ročník se uskuteční letos na podzim ve spolupráci s IKEM

7. ročník Proběhni.se

16. 02. 2024

Proběhni.se pro své i České srdce! Charitativní běh v IKEMu se letos uskuteční 28. září u příležitosti Světového dne srdce. Připraveny jsou opět závody pro dospělé i dětské běžce. Velký (o)běh 10 km a malý (o)běh 5 km a dvě trasy pro ty nejmenší.

 

Proběhni se společně s námi Kunratickým lesem a dej svému tělu vědět, že ti zdraví není lhostejné. Nejen, že svým startovným přispěješ na konto Nadačního fondu České srdce, ale také budeš moci absolvovat zdravotní prohlídku za přítomnosti zkušených lékařů v rámci zdravotnického městečka Proběhni.se.

 

To vše v sobotu 28. září 2024 u areálu IKEM. Více o projektu najdeš na www.probehni.se

Stáž v Aalstu v Belgii

31. 01. 2024

Nadační program zahraničních stáží absolvovalo už 12 českých lékařů a lékařek. Tou poslední je MUDr. Monika Kamasová, Ph.D.vedoucí lékařka oddělení I. interní kliniky – kardiologické ve Fakultní nemocnice Olomouc.

 

Zúčastnila se měsíční stáže v OLV Hartcentru Aalst v Belgii.

Grantová výzva pro zdravotní sestry

24. 01. 2024
Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation vyhlašuje grantovou výzvu pro zdravotní sestry. Účelem je podpora vzdělání a pracovního rozvoje. Získanou částku lze použít na proplacení kurzu, konference, nákupu vědecké literatury a další náklady spojené s edukací a výkonem služby.
 
V prvním kole grantové výzvy chceme takto podpořit 3 zdravotní sestry částkou max. 15 000,- na osobu. CV a průvodní dopis s detailním popisem návrhu, jak plánujete využít náš grant, posílejte na email michal.pazdernik@ikem.cz do 31. 1. 2024. Celý grantový program je financován z prostředků získaných charitativním závodem Proběhni.se, jehož 7. ročník se uskuteční letos na podzim ve spolupráci s IKEM.

Grantový program pro studenty medicíny

14. 01. 2024
Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation vyhlašuje grantovou výzvu pro studenty medicíny. Účelem je podpora vzdělání a pracovního rozvoje. Získanou částku lze použít na proplacení kurzu, konference, nákupu vědecké literatury a další náklady spojené se studiem.
 
V prvním kole grantové výzvy chceme takto podpořit 3 studenty částkou max. 10 000,- na osobu. CV a průvodní dopis s detailním popisem návrhu, jak plánujete využít náš grant, posílejte na email michal.pazdernik@ikem.cz do 31. 1. 2024. Celý grantový program je financován z prostředků získaných charitativním závodem Proběhni.se, jehož 7. ročník se uskuteční letos na podzim ve spolupráci s IKEM.

Probehni.se 2023

07. 11. 2023
Děkujeme všem, kteří se s námi v sobotu proběhli Kunratickým lesem. Bylo to super a už se těšíme na další ročník.
????Děkujeme IKEM, Boehringer Ingelheim, Vitar, AVT GROUP, Praha 4 i Nadačnímu fondu srdce, bez kterých by se závod nemohl uskutečnit.
 
Pro Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation se podařilo vybrat částku 164 466 CZK. Díky všem❤️

Nadační fond Srdce podporuje Probehni.se

29. 09. 2023

Hlavním partnerem charitativního běhu je Nadační fond SrdceHlavním cílem Nadačního fondu Srdce je podpora rozvoje progresivních trendů v oblasti diagnostiky a léčby poruch srdečního rytmu. Úsilí správní rady Nadačního fondu bylo a nadále je cíleno na konkrétní podporu rozvoje nových medicínských technologií v rámci Kliniky kardiologie IKEM, která je v oblasti arytmologie vedoucím centrem v České republice.

 

Nadační fond rovněž opakovaně financoval studijní pobyty mladých lékařů na špičkových arytmologických pracovištích v USA. Vysoce ceněný je přínos Nadačního fondu v rámci podpory již tradiční a mezinárodně velmi uznávané edukační akce „Prague Workshop on Catheter Ablation“, které se každoročně zúčastní zhruba 200 odborníků z oblasti intervenční arytmologie. 

 

 

Boehringer Ingelheim jako hlavní partner Probehni.se

15. 09. 2023

Pomáháme srdcím bít

Asi málokdo by zvládl pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, bez přestávek, dovolených nebo spánku tak jako naše srdce. Onemocněním srdce, jako je například srdeční selhání, které srdci brání pracovat na plný výkon, se dlouhodobě věnuje hlavní partner závodu Probehni.se – Společnost Boehringer Ingelheim. Jaké jsou příznaky srdečního selhání a jak to dopadá, když srdce „nedýchá“, jak má, se dozvíte na webu www.srdcedycha.cz.

 

Odhalte skryté signály

Náhlá bolest na hrudi a studený pot nejsou jediné signály, které upozorňují na srdeční onemocnění. Srdeční selhání, kterým trpí v ČR každý pátý člověk starší 75 let, má příznaky, které se srdcem zdánlivě vůbec nesouvisí. Jde například o zadýchání se i při jednoduchých činnostech, otoky nohou nebo únavu. Onemocnění srdce bývá často spojeno s diabetem a obezitou. Pokud máte podezření, že vy nebo někdo z vašich blízkých má obtíže se srdcem, ověřte si příznaky v jednoduchém testu.

Proběhni se letos v září

21. 05. 2023
Letos opět společně s IKEM pořádáme charitativní běh Probehni.se 2023. Tentokrát v 30. září u příležitosti Světového dne srdce❤️

Stáž v Aalstu

29. 11. 2022
Třetí lékařkou, kterou Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation vyslal během měsíce listopadu na zahraniční stáž je MUDr. Monika Fialová z Fakultní nemocnice Hradec Králové. V jejím případě se jedná o Kardiocentrum v Belgickém Aalstu.

Stáž ve Velké Británii

25. 11. 2022

Jsme moc rádi, že Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation mohl podpořit MUDr. Martina Podolec v její měsíční stáži v Leicesteru, UK.

Benefiční výstava předčila očekávání

21. 11. 2022
Děkujeme všem 22 umělcům, kteří věnovali svá díla pro ART FOR HEART 2022. Celkem 13 děl našlo svého kupce???? Vážíme si Vaší podpory. I díky Vám můžeme pokračovat v realizování nadačních programů a přípravách mise českých lékařů v Nepálu, která se uskuteční v březnu roku 2023. 
 
Naše poděkování si zaslouží Tomáš Němec, Pasta Oner, Michal Škapa, Matěj Olmert, Tomáš Absolon, Pavla Malinová, Vladimír Houdek, Karel Štědrý, Jan Kaláb, Julius Reichel, David Krňanský, Julie Kopová, Antonie Stanová, Sofie Švejdová, Hynek Alt, Pavel Příkaský, Jiří Franta & David Böhm, Masker (Jakub Matuška), Petr Písařík, Martin Lukáč, Jana Vojnárová, Rozárie Císař Prokopcová.

Úspěšná stáž v Lipsku

18. 11. 2022

MUDr. Kristýna Koščálová je jednou ze tří mladých kardiologů, které Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation vyslal tento měsíc na zahraniční stáž. V tomto případě do německého Lipska.

Art For Heart 2022

15. 09. 2022

České umění opět podpoří Nadační fond České srdce. Druhý ročník benefiční výstavy Art for Heart se uskuteční v úterý 15. listopadu 2022 v experimentálním prostoru NoD od 19:00.

Czech Heart Academy

11. 08. 2022

Gratulujeme Karolíně Zdichová, Filipu Tichému a Kristýně Beňové k přijetí do našeho programu pro studenty medicíny Czech Heart Academy. Od září do listopadu absolvují na Klinice kardiologie IKEM celkem 10 výukových dní věnovaných kardiologii.

3 studenti z Etiopie

10. 08. 2022

Skvělý signál, že se svět po pandemii vrací do normálních kolejí i v Africe. Začátkem srpna dorazili na stáž do Fakultní Nemocnice Hradec Králové 3 studenti z Etiopie. Absolvují 2 měsíce stáže na různých odděleních nemocnice. Celý pobyt studentů se realizuje za finanční pomoci Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation z prostředků získaných na letošním ročníku Proběhni.se. Částka bude přibližně 20 000 Kč.

Úspěšná operace v Nepálu

25. 07. 2022

Máme dobrou zprávu z Nepálu. Ve spolupráci s tamějšími lékaři byla provedena náhrada mitrální a aortální chlopně mechanickými protézami pro revmatickou chorobu srdeční. Pacient se jmenuje Samsul Dewan, má 40 let, rodinu a teď i možnost žít normální život Muž byl diagnostikován s bi-valvulárním porevmatickým postižením. Celá operace stála 5200 USD a byla financována Nadačním fondem České srdce z prostředků získaných z letošního ročníku charitativního běhu Proběhni.se

Stáž v Belgii

11. 05. 2022
MUDr. Barbora Řiháková z Fakultní nemocnice v Motole je dalším mladým kardiologem, který díky Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation může strávit 1 měsíc na prestižním zahraničním pracovišti. Toto jsou její zkušenosti po prvním týdnu stráveném v Belgickém Aalstu. Díky Nadačnímu fondu České srdce jsem měla možnost vycestovat na měsíční observační stáž do OLV kardiocentra v belgickém Aalstu. 

Další úspěšný ročník Probehni.se

30. 04. 2022
Proběhni.se bylo opět úžasné. Běh pro nadaci přilákal stovky dětských i dospělých závodníků, jejichž startovné poputuje v plné výši na pomoc lidem se srdečními problémy. Letos jsme společnými silami vybrali neuvěřitelných 264 640 Kč! Děkujeme IKEM za pomoc s přípravou vyšetřovacího městečka, agentuře RAUL za precizní organizaci, všem partnerům, kteří nám pomohli akci financovat, lékařům a medikům, kteří za celý den vyšetřili téměř 200 zájemců i dobrovolníkům, kteří zajistili chod akce na místě. Za rok se těšíme znovu.

Probehni.se 2022

18. 04. 2022

Zdravotnický materiál pro Ukrajinu

01. 03. 2022

Jako Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation odsuzujeme ruskou agresi na Ukrajině. Na aktuální dění musíme reagovat a také tak činíme.

 

Věnujeme 100 000 Kč na nákup zdravotnických prostředků. 

 

IKEM připravil sbírku na koupi zdravotnického materiálu, který bude ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze poslán do postižených oblastí. Bude použit na pomoc tam, kde je potřeba. Jedná se o lékárničky, dezinfekce, obvazový materiál, chirurgické šití, sety pro centrální žilní katetrizaci, léky, hygienické pomůcky apod. 

Seznam zdravotnického materiálu bude ve spolupráci s ukrajinskou stranou nadále doplňován dle vývoje situace. Bude odeslán v nejbližším možném termínu. Je potřeba jednat.

Podporujeme Ukrajinu

25. 02. 2022

Všichni v Nadačním fondu České srdce odsuzujeme ruskou agresi vůči Ukrajině. Jedná se o obrovskou bezpečnostní hrozbu pro celou Evropu a nemůžeme k ní být lhostejní. Na aktuální dění musíme reagovat a také tak činíme.

 

Pokud byste se dozvěděli o někom z ukrajinských utečenců, kteří se nacházejí na území ČR nebo se budou nacházet a budou potřebovat léky na srdce či u kterých byl plánován nějaký srdeční výkon, tak nám prosím napište, budeme se snažit pomoci. 

Týden s mentorem

02. 02. 2022
MUDr. Jozef Šeleng z Fakultní nemocnice Ostrava se stal vůbec prvním účastníkem našeho nového projektu Týden s mentorem. Tenje koncipován jako týdenní stáž na pracovišti vybraného mentora přímo pod jeho vedením, na který navazuje 6-měsíční spolupráce na dálku zaměřená na vědecký rozvoj mladého kardiologa. Mentorem je vždy vybraná osobnost české kardiologie s letitými zkušenostmi v klinickém oboru a na akademickém poli. Prvním mentorem v našem programu se stal prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., přednosta Kardiocentra IKEM. Více informací o programu: https://bit.ly/3ygaHTq

Vánoční pomoc

28. 12. 2021

Vánoce jsou časem darování a dobrých skutků. A jeden dobrý skutek můžeme udělat dokonce společně. Pomoc Lowasovi. 7 měsíčnímu masajskému chlapečkovi z oblasti Liota Hills na hranicích Keni a Tanzánie. Po narození mu lékaři diagnostikovali rozsáhlý defekt mezisíňové přepážky. Rodiče nemají prostředky na uhrazení složité operace, a proto chceme pomoci my. 

 

Věříme, že našimi fanoušky jsou lidé, kteří mají chuť pomáhat druhým. Připojte se k nám a přispějte na pomoc Lowasovi. I ta nejmenší pomoc má smysl. Věnujte libovolnou finanční částku na účet 6864192 / 0800. Pomůžete tím zachránit dětský život. Získané finanční prostředky budou pomáhat tam, kde mají. 

Art for Heart 2021

12. 11. 2021

Z důvodů zhoršující se epidemiologické situace v České republice jsme se rozhodli 2.ročník benefiční výstavy ART FOR HEART odložit na jaro 2022.

 

České umění opět podpoří Nadační fond České srdce. Srdečně vás zveme na druhý ročník benefiční výstavy Art for Heart, která se uskuteční ve středu 8. prosince 2021 v experimentálním prostoru NoD od 18:00. Prodejní výstava představí obsáhlou kolekci děl od výrazných představitelů současně umělecké scény. Výtěžek z výstavy bude věnován na konto Nadačního fondu České srdce a přímou pomoc dětem se srdečními problémy v rozvojových zemích. 

Probehni.se 2022

03. 11. 2021

Pro všechny naše fanoušky máme skvělou zprávu. Pište si do kalendáře datum pro 5.ročník Proběhni.se. 30. 4. 2022. Těšíme se, že si zaběháme všichni společně v Kunratickém lese u IKEM.

Mentorský program Českého srdce

21. 10. 2021
Historicky první dvojicí, kterou jsme propojili v rámci našeho mentorského programu je prof. Josef Kautzner a mladý kardiolog z Fakultní nemocnice Ostrava Jozef Šeleng.
Ten stráví pod přímým vedením prof. Kautznera jeden týden na Klinice kardiologie IKEM. Gratulujeme!
 
Více o programu "Týden s mentorem" se dozvíte na https://bit.ly/3ygaHTq.

Měsíční stáž v Lipsku

23. 09. 2021

Na měsíční stáž do jednoho z nejlepších Evropských kardiocenter v Lipsku jsme poprvé v historii naší nadace vybrali 2 mladé lékaře. Náš edukační grant získali MUDr. Veronika Vejtasová z Fakultní nemocnice v Motole a MUDr. Martin Vojtíšek z Masarykova Nemocnice Ústí Nad Labem. Gratulujeme!

Mentorský program Českého srdce

01. 09. 2021
Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation přichází s novým mentorským programem po vzoru programů fungujících v USA i pro mladé české kardiology. Týden s legendou české kardiologie na jeho pracovišti s následnou 6-měsíční pokračující spoluprací. Brzy oznámíme první jméno prvního profesora, který přijal naší výzvu.
Více informací o programu naleznete zde: https://bit.ly/3ygaHTq

Gayatri Devi z Nepálu

13. 08. 2021
S radostí vám oznamujeme, že námi financovaná srdeční operace v Nepálu dopadla úspěšně! Paní Gayatri Devi, teprve 47letá žena z Nepálu, jejíž tělo sužuje ischemická choroba srdeční, což znamená, že její koronární tepny jsou významně zúženy aterosklerózou. V běžném životě se musí potýkat s dýchacími problémy a neustávajícími bolestmi na hrudi. Gayatri je matkou dvou dětí, společně s manželem jsou zemědělci a jejich rodinný denní příjem jsou cca 4 USD (asi 86 Kč). V tomto týdnu paní Gyatri podstoupila trojnásobný bypass, jehož provedení bylo vyčísleno na přibližně 3,000 USD, což je částka, kterou Nadační fond České srdce plně uhradí. Tímto bychom chtěli poděkovat RAUL a taktéž Proběhni.se, bez jejichž podpory by se operace nepálské ženy vůbec neuskutečnila, neboť výtěžkem virtuálního běhu, který se uskutečnil pár měsíců nazpátek, byla operace uhrazena, za což i vám, běžcům, z celého nadačního srdce děkujeme.

Prague ICU

22. 07. 2021
Jsme rádi, že vám můžeme oznámit, že Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation přichází s dalším projektem, kterým je nový edukační portál Prague ICU.
Jedná se o bezplatnou vzdělávací platformu věnovanou všem lékařům, zdravotním sestrám či studentům medicíny.
Více na www.pragueicu.com.

Odstartoval tento ročník Probehni.se

15. 05. 2021
Už od soboty běžíme, aneb už 3. den trvá Proběhni.se 2021 - Měsíc zdravého srdce! Stále platí, že:
- chůze či běh po libovolné trati po celé ČR (jak náročná nebo dlouhá bude jen na vás, ani brusle či chůze s kočárkem se nevylučuje),
- zúčastnění se běhu vás vyjde jen na 50 Kč (stačí vynechat jeden den cappuccino v kavárně),
- celý výtěžek poputuje přímo Nadačnímu fondu České srdce, který už zafinancoval spoustu životně důležitých operací po celém světě,
- ať už běh či chůze jsou zdraví prospěšné aktivity a nezapomeňte, že platí pravidlo: Kdo sportuje, má šťastnější a delší život.

Registrace pro běžce

05. 05. 2021
A je to tady! Registrace byla spuštěna. Už 15. května můžete vyběhnout a v rámci Proběhni.se 2021 - Měsíc zdravého srdce podpořit prevenci srdečních onemocnění.
???? Za startovné jen symbolických 50 Kč
???? Pojď se přihlásit zde: http://bit.ly/běžím_za_zdravé_srdce

Měsíc zdravého srdce!

15. 04. 2021
Nadační fond České srdce, Proběhni.se IKEM startuje kampaň k prevenci srdečních onemocnění. Přesně za měsíc odstartujeme Měsíc zdravého srdce! ❤️ V sobotu 15. května v 10 hodin, tedy v době, kdy měl startovat 4. ročník Proběhni. Měsíční charitativní akce nahradí běžný jednodenní závod. Každý účastník se bude moci zúčastnit kdekoliv a kdykoliv, může si zvolit libovolnou trasu i počet účastí. Cena za jeden běh je 50 Kč. Kompletní výtěžek z měsíční charitativní akce poputuje prostřednictvím Nadačního fondu České srdce na pomoc lidem z rozvojových zemí. Více informací naleznete na www.probehni.se a také na našem FB profilu. Předem díky za podporu. Věříme, že se zapojíte.

Suliman se zotavuje po operaci

13. 04. 2021
Operace Sulimana Miya Dhobiho, která dopadla úspěšně stála v přepočtu 5057 USD. Tento otec 5 dětí, prodavač v obchodě s kuřaty, jehož denní příjem je přibližně 10 USD by na tuto operaci nikdy nemohl sám dosáhnout. Jsme rádi, že díky vám, podporovatelům Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation a Proběhni.se, můžeme měnit lidské osudy v zemích, kde zdravotní pojištění neexistuje. Všechna čest lékařům Kaushalu Tiwarimu a Afroz Ansarimu za jejich šikovné ruce a dobré srdce.

Povedená operace!

10. 04. 2021

Jsme velmi rádi, že vás můžeme informovat o tom, že chirurgický zákrok Sulimana Miya Dhobi včera proběhl úspěšně! Náš přítel, dr. Kaushal Tiwari a dr. Afroz Ansari provedli dvojitou výměnu srdeční chlopně v nemocnici Birgunj v Nepálu. Pacient byl již extubován a zůstane na JIP do zítřka. Zítra vám přineseme více informací :)

Situace se lepší

07. 04. 2021

Po delší době máme výbornou zprávu. Signál, že se situace zlepšuje nejen u nás, ale také na druhém konci světa. Covid logicky narušil dění i v zemích, kde pomáháme, proto jsme v posledním roce pomáhali velmi omezeně a převážně v ČR. Možnost pomoci při kardiochirurgické operaci 47-letého muže z Nepálu s porevmatickým postižením Mi a Ao chlopně, jsme proto nemohli odmítnout. Jmenuje se Suliman Miya Dhobi, pochází z chudé oblasti Parsa a je indikovaný k AVR a MVR. Má 5 dětí, pracuje v obchodě s masem a pobírá plat v přepočtu 10 USD na den. Na zaplacení operace by při absenci pojištění v zemi nikdy nedosáhl. S naší pomocí ano!

Zdraví není jen Koronavirus

02. 11. 2020

Většina z nás se teď bojí koronaviru, ale je důležité, abychom neignorovali příznaky dalších onemocnění. Zdraví není jen Covid

www.nenijencovid.cz

Vyhledat lékařskou pomoc včas je důležité. Zavolejte svému lékaři, pokud máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, nebo pokud si myslíte, že potřebujete lékařské vyšetření. 

Probehni.se letos není

01. 10. 2020

Proběhni.se 2020 letos neproběhneme. Opravdu jsme se snažili i přes veškeré nařízení závod uzpůsobit díky podmínkám, které jsme nedávno nastavili. Závod se kvůli zhoršující epidemiologické situaci zrušil. Zde je oficiální vyjádření Markéty Šenkýřové, tiskové mluvčí IKEM: „Vzhledem k současné epidemiologické situaci, která je zásahem vyšší moci, a ochraně zdraví všech závodníků jsme doporučili rozhodnutí závod Proběhni.se přeložit na příští rok. Jedná se o racionální krok, který zohledňuje i fakt, že by musel být z hygienických důvodů zrušen celý doprovodný program zaměřený na prevenci kardiovaskulárních onemocnění."

Velikonoční výzva

14. 04. 2020

Velikonoční výzva má první obdarované - Klinika Na Kosiku - www.klinikanakosiku.cz

 

Paní ředitelka Jakubovová před chvílí převzala 250 roušek pro své pacienty. Klinika poskytuje nepřetržitou léčebně-rehabilitační a ošetřovatelskou péči pacientům, kteří potřebují doléčení a rehabilitaci po akutní nemoci nebo po operaci. Super, že můžeme pomoci.

Roušky pro seniory v Praze a Brně

31. 03. 2020

První senioři a lidé se srdečními problémy dostávají roušky v Brně i Praze. Děkujeme za pomoc našim švadlenám z Moje Krejčovství v Brně a paní Kabelové, Smetanové a Zsizis, které pro nás šily v Praze. A v neposlední řadě také Monice Králové, Márii Holické a Anně Chaloupce za pomoc při distribuci. 

 

Distribuční místa: Lékárna u sv. Ludmily a lékárna ve Fakultní nemocnici v Brně. 

 

Obdarován byl i Masarykův onkologický ústav Brno - 100 roušek z Moje Krejčovství v Brně. Požádali nás o pomoc pro své pacienty. Roušky budou vydávány ambulantním onkologickým pacientům.

Mise Etiopie 2020

10. 03. 2020

402 vyšetřených pacientů ve dvou nemocnicích a sirotčinci Shamida Ethiopia. 5 dní intenzivní práce v Etiopii. Teď začíná ta težší práce. Najít cestu, jak pomoci pacientům, u kterých naši lékaři zjistili poškození srdce. Bylo jich mnoho a nebude lehké zajistit pomoc pro všechny. Ale hledáme možnosti. Obrovské díky našemu lékařskému týmu, který v nelehkých podmínkách pracoval na 200 % Anna Chaloupka, Michal Pazdernik, Maria Holicka a Markéta Mikulcová. Fantastická práce

Etiopie 2020

14. 02. 2020

Mise do Etiopie se blíží. V sobotu odlétáme do Addis Abeba. Čekají na nás děti ve dvou nemocnicích, kde budeme 5 dní vyšetřovat. Tým ve složení Michal Pazdernik, Markéta Mikulcová, Anna Chaloupka a Maria Holicka. S podporou Proběhni.se v zádech, letíme pomoci tam, kde nás potřebují.

Zachráněný život v Nepálu

13. 02. 2020

Máme super zprávu. Chtěli bychom vás informovat, že naše nadace pomohla Monaiji Khatoon z Nepálu. Diagnóza revmatické srdeční choroby s těžkou mitrální stenózou. Platili jsme výměnu mitrální chlopně a zachránili jsme jí život. Vše proběhlo bez komplikací. Pacientka byla diagnostikována v rámci naší zdravotnické mise v roce 2019 a placena penězi, které jsme vybrali na Proběhni.se! Díky za podporu všem našim běžcům a těšíme se na třetí ročník.

Další zachráněný život v Nepálu

15. 01. 2020

Jsme ohromně rádi, že se nám podařilo zachránit další jeden lidský život. Díky finanční pomoci naší nadace mohla 26-letá Sunita Kumari z velmi chudé části Nepálu (Raamban, Sarlahi) podstoupit náhradu mitrální chlopně v nemocnici Birgunj. Operace dopadla dobře a celá její rodina je vděčná za pomoc, která z České republiky přišla.


Děkujeme Kaushal Tiwari a Ramchandra Khattri za pomoc s naplánováním operace.

Mise do Etiopie

15. 01. 2020

Mise do krásné africké země Etiopie začne přesně za měsíc. Tým Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation ve spolupráci s africkými kolegy bude vyšetřovat v okolí hlavního města Addis Abeba v nemocnicích. Aby byl zásah co největší. Každá odhalená srdeční vada bude opět řešena přímo na místě. Celá mise je financována z peněz získaných na Proběhni.se. Díky každému, kdo s námi loni běžel, můžeme zachránit životy dětí tam, kde není dostatečná zdravotní péče. Děkujeme. O průběhu mise vás budeme informovat a vy nezapoměňte, že Proběhni.se 2020 bude v IKEM i letos.

Dvě nové studentky

16. 11. 2019

Do našeho programu Czech Heart Academy jsme přijali další dva studenty medicíny - Veronika Dunajová a Irena Pečinková, gratulujeme ! Od prosince budou o kus blíže svému snu, stát se v budoucnu dobrými kardiology.

Další zachráněný život

30. 10. 2019

Abdelazim Mohammad Suliman je 25letý muž z oblasti Dárfúr v Súdánu, kterému byla nedávno diagnostikována těžká revmatická náklonnost aortálních a mitrálních chlopní. Trpěl dušností, bolestí na hrudi a únavou. Jeho rodina si nemohla dovolit platit operaci, protože celková cena je 4 000 USD. Přes pomoc ze státního pojištění a přátel mu stále chybělo 1 500 USD. Jsme velmi rádi, že se správní rada naší nadace dohodla na poskytnutí darů na podporu této naléhavé operace, která se bude konat dnes v nemocnici Alshaab v Chartúmu v Súdánu. Přejeme mu vše nejlepší a budeme vás informovat o jeho výsledku.

 

Abdelazimova operace srdce byla úspěšná, jsme za to velmi šťastní. Děkuji za vaší podporu. Každý život je důležitý ❤️

Další kurz KPR

23. 10. 2019

Ve středu 23.10. jsme vyučovali jak zachránit lidský život na Poliklinice Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN, kde se nám podařilo vyškolit přibližně 30 návštěvníků. Výuka zde bude probíhat každých 14 dní, vždy ve středu od 12-15:00. Těšíme se na vás 6. listopadu ❤️ Naučíme Česko resuscitovat!

Úspěšná mise do Botswany

24. 06. 2019

Mise do Botswany končí, během pěti dní naši lékaři v okolí města Maun echokardiograficky vyšetřili necelých 700 lidí, z toho 340 dětí. Celá mise byla organizována ve spolupráci s místními lékaři z hlavního města Gaborone a jednalo se o historicky první screening revmatické choroby srdeční v této zemi. Nalezli jsme celkem sedm patologických nálezů. O všechny bylo následně postaráno, ať již v podobě naplánovaných klinických kontrol, či ve dvou případech načasování brzkých operací. Nikdo z vyšetřených o svém onemocnění předtím nevěděl. Děkujeme všem za podporu!

Botswana je tady

12. 06. 2019

Dnes je v ČR výrazně tepleji než v Africe  přesněji v Botswaně, kde je příjemných 25 stupňů. Ideální pro aklimatizaci českého zdravotnického týmu, který právě dorazil do země. Plán mise je jednoduchý - vyšetřit vzorek celkem 600 lidí ve městě Maun na severu země, z toho přes 3 stovky dětí v místních školách. Česká mise do této kouzelné africké země může začít ❤️

Klinická stáž v Londýně

04. 06. 2019

Z celkově pěti přihlášených kandidátů na letní klinickou stáž v St. Thomas' Hospital v Londýně (Oddělení kardiomyopatií a srdečního selhání) byla Správní radou Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation na toto místo vybrána MUDr. Tereza Havlenová z IKEM. Tato mladá lékařka se věnuje výzkumu srdečního selhání, a to i v rámci svého Ph.D. studia, proto věříme, že nově nabité zkušenosti z tého zahraniční stáže, dokáže v budoucnu nejvíce zúročit. Gratulujeme!

Botswana volá

01. 06. 2019

Již 10.června se vydá 4-členný tým českých kardiologů na další vyšetřovací misi do Afriky. Povezou s sebou dva přenosné echokardiografické přístroje a během své dovolené budou v severní části Botswany vyšetřovat místní obyvatelstvo. Pokud naleznou nějakou srdeční patologii, tak jako vždy Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation nabídne finanční pomoc při následné operaci ❤️❤️❤️ Ewa Polak (Polaková) a Robert Roland z Fakultní nemocnice v MotoleLucie Pudilová z Nemocnice Kyjov, příspěvková organizace a Michal Pazdernik z IKEM Praha.

Stáž v Londýně

15. 05. 2019

Máme skvělou zprávu. Od 15.7. do 15.8.2019 se bude moci jeden mladý český kardiolog zúčastnit měsíční klinické stáže na špičkovém anglickém kardiologickém pracovišti, a to ve St Thomas' Hospital (oddělení srdečního selhání/kardiomyopatií), přímo v samotném centru Londýna. Garantem programu je MUDr. Anna Chaloupka, PhD. Vybraného mladého lékaře podpoří Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation cestovním grantem 30 tisíc Kč.

2. ročník Proběhni.se nezklamal

13. 04. 2019

Celkem 958 závodníků. Přes 200 vyšetřených přímo na místě závodu a k tomu 444 482 Kč, které poputují na konto Nadačního fondu České srdce. To je v kostce letošní ročník Proběhni.se 2019. Skáčeme radostí a děkujeme všem, kteří nás podporují, agentuře RAUL, která pro nás běh organizuje a v neposlední řadě všem dobrovolníkům z řad lékařů a sester, kteří pomohli vyšetřovat startující. Kouzelný den s kouzelným výsledkem.

Mise do Botswany

10. 03. 2019

Máme obrovskou radost, jelikož jsme nyní defintivně potvrdili místo, kam se naši lékaři vydají na svou další misi. Jsme nadšeni, protože se vracíme do naši milované Afriky! V červnu tohoto roku se vydáme do chudé, ale nádherné Botswany ❤️ Máme o to větší radost, protože se budeme spolupodílet na vůbec prvním komplexních srdečním vyšetřování v této zemi.

Další zachráněný život

19. 02. 2019

Ano, to, co děláme, má smysl! Další mladý člověk bude mít díky naší misi možnost žít normální život. Jen dva týdny po zjištění významné porevmatické stenózy mitrální chlopně, podstoupila 30-letá Tanahi Nepali, balónkovou plastiku této chlopně ve městě Bharatpur.

Nepál v číslech

14. 02. 2019

Mise do Nepálu je za námi. Celkem jsme vyšetřili přes 1200 lidí, z toho více než polovinu dětí. Odhalili jsme 14 srdečních vad, které budeme nadále sledovat. Jsme připraveni finančně podpořit léčbu všech dětí a náklady spojené s dopravou k výkonu a medikací. A už v průběhu mise jsme zajistili operaci malé Sunity ❤️ Těší se pevnému zdraví. Nic z toho by nebylo možné bez vaší podpory. Za to děkujeme. A doufáme, že nás opět podpoříte na druhém ročníku Proběhni.se.

Poděkování

13. 02. 2019

Rádi bychom takto poděkovali neuvěřitelnému člověku, bez kterého by se žádné mise do Nepálu nikdy neuskutečnily - Kaushal Tiwari! Organizační génius s duší dítěte, který nezkazí žádnou srandu, a k tomu mu jde o stejnou věc jako nám. Pomáhat těm, kteří se k pomoci dostávají nejsložitěji. Děkujeme za všechno, příteli, a těšíme se na další setkání.

Poslední den

03. 02. 2019

Mulabari, Tanahu. Lidí, kteří dorazili na vyšetření je tady hrozně moc - možná i 500, ale na echo se dostanou hlavně děti. Nalézáma dva případy - defekty septa síní. A na závěr ještě významná mitrální stenóza u mladé ženy. Defekt septa síní u malých chlapců jménem Bishar a Sajid, významná porevmatická mitrální stenóza u ženy Kalpany Nepali. A to si můžeme dovolit jen s podporou lidí tady u nás v České republice. Hlavně těch, kteří s námi běži Proběhni.se 2019 a tím finančně podpoří naše mise i další projekty. A ve svém důsledku pak pomohou k normálnímu životu se zdravým srdcem i malému Bisharovi a Sajidovi či Kalpany.

3 případy během jednoho dne

01. 02. 2019

Dívka Sanu, kluk Amit a holčička Ismita. Dva defekty septa komor (vrozené defekty mezikomorové přepážky). Jedná významná nedostatečnost mitrální chlopně, jakožto důsledek prodělané revmatické choroby srdeční. Všechny děti byly limitované dušností a zvýšenou únavou. Nebyli schopné si ani hrát s ostatními dětmi, protože jim rychle ubývaly síly. Po velkém počtu vyšetření s normálním nálezem jsme během chvíle narazili na tři vážné srdeční problémy. Tyto vady by postupně vedly k selhání srdce a úmrtí, pokud by námi nebyly včas diagnostikovány. I díky vaší podpoře můžeme těmto třem dětem zachránit život. Zaplatíme léčbu i převoz na další vyšetření a bude-li potřeba tak i operaci. Tři děti během jednoho dne!

Operace malé Sunity

31. 01. 2019

Dnes máme radost a slavíme. Třináctiletá Sunita, kterou jsme vyšetřovali hned první den nepálské mise ve vesnici Jugedi, podstoupila PTMC (perkutánní transluminální mitrální komisurotomie). Vše proběhlo bez komplikací. Okamžitě byl patrný pozitivní výsledek a malá Sunita se usmála. Přejeme ji pevné zdraví!

Záchrana života v Madi

30. 01. 2019

Dnes jsme odhalili srdeční problém u jednoho z mužů - defekt mezisíňové přepážky. Muži je 50 let, jmenuje se Maila. Vyděšeně pozoruje lékaře, kteří se okolo něj střídají a dívají se na obrazovku ultrazvuku. Musí na operaci, to je všem jasné během chvíle. Ale muž se brání. To je v takto zaostalých oblastech běžné. Strach z lékaře a operace je ohromný. Musíme zavolat jeho rodinu a zkusit přesvědčit i je. Nemůžeme k operaci nikoho nutit, ale v tomto případě zafunguje argument, že pokud na operaci nepůjde, může umřít, a to brzo. Je s podivem, že při obtížích, které mu jeho srdce způsobovalo, dokázal normálně pracovat a žit. Po operaci pocítí rozdíl okamžitě. Zmizí únava a dýchavičnost. Zameřujeme se na pomoc dětem, ale v tomto případě nelze zavřít oči. Zachraníme Mailovi život a on ho bude moci žít kvalitně a se zdravým srdcem. 

První případ v Nepálu

28. 01. 2019

První den naší mise odhalili čeští lékaři srdeční vadu. Dívka se jmenuje Sunita a je jí pouhých 13 let. Bylo u ní echokardiograficky diagnostikováno významné zůžení mitrální chlopně. Toto onemocnění vede ke zpomalenému a nedostatečnému průtoku mezi levou síní a levou komorou srdeční a je nejčastěji způsobeno revmatickou chorobou srdeční, která vzniká nedostatečně zaléčenou angínou. Proto bude dívka referována k časné balónkové valvuloplastice mitrální chlopně, což je výkon během kterého se chlopeň přes tříslo katetrizačně roztáhne. Neinvazivní zákrok provedou spolupracující lékaři z Nepálu v nemocnici v Bharatpuru.

Stáže pro zdravotní sestry

14. 01. 2019

Vzdělání v oblasti kardiovaskulárních chorob nejen lékařům, ale i zdravotním sestrám. Medicínská rada naší nadace (prof. Kautzner, prof. Táborský, dr. Gebauer a dr. Pazderník) vybrala z přihlášených kandidátek Nikolu Bandíkovou (Nemocnice Na Homolce v Praze) a Mariku Janíčkovou (FN U Svaté Anny v Brně). V březnu tohoto roku se zúčastní 14-denní klinické stáže v Londýně. Gratulujeme.

První dojmy z Lipska

10. 01. 2019

Díky Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation mohla MUDr. Mgr. Tereza Schimerová z KK IKEM odcestovat na měsíční klinickou stáž do Německého Lipska, toto jsou její dojmy z prvního týdne. Mezi poli a lány stranou od rušného života v Lipsku stojí Hezzentrum. Moderní budova s moderním vybavením, špičkovými lékaři a vypracovaným zázemím pro pacienty (a skutečnou živou mechovou stěnou!) V prvním týdnu jsem měla příležitost být součástí provozu arytmologických sálů. Vzhledem k tomu, že jsem neměla arytmologickou průpravu a moje němčina se probouzí z hibernace, do které upadla po střední škole, jen velmi obtížně, jsem každý den zcela zahlcena novými vjemy. V samostaném prostoru ve 4 sálech zde probíhají implantace všech typů PM a ICD, ablace (radiofrekvenční, ale i kryoablace) arytmií - nejčastěji se jedná o ablace fibrilace síní, ale i jiných síňových arytmií, AVNRT, i ventrikulárních tachykardií, obvykle 10-15 výkonů za den, které probíhají až do pozdních odpoledních až večerních hodin. I po celém dnu se zdají zdejší fellows čilí a prácechtiví, zatímco já už pouze s obtížemi ostřím jinam než do nekonečna. Arytmologické oddělení má svá vlastní lůžka, na kterých pracují doktoři již zaměření na a/rytmologii, a také svou vlastní magnetickou rezonanci. Jde tedy o ucelený perfektně pracující proces, a mně je ctí se jej díky této stáži zúčastnit.

Operace malé Fátimy

16. 11. 2018

V rámci mise v Súdánu Nadační fond České srdce finančně podpořil operaci šestiměsíční Fatimy. Naši lékaři Michal Pazdernik a Radoslav Maxian budou u operace přítomni. Celý výkon stojí dva tisíce dolarů. Rodiče malé holčičky by si zákrok nemohli dovolit. Dnes jsme malou potkali a dali jí dárek od našich fanoušků z České republiky - obřího plyšáka, který jí snad dodá kuráž. Zítra Fatimě spravíme srdíčko, aby mohla žít dlouhý a spokojený život. Operace 6-ti měsíční Fátimy proběhla úspěšně, bez komplikací. Malá byla statečná a my jsme rádi, že jsme jí mohli pomoci k tomu, aby její dětství nebylo ovlivněno srdeční vadou. Přejeme jí pevné zdraví!

Sirotčinec v Súdánu

15. 11. 2018

Naštívili jsme sirotčinec. Žije zde dohromady 100 dětí v 15 domech. Každá opatrovnice se stará o 7 až 8 dětí - od 3 do 13 let. Kluci a holky od nás dostali plyšáky a současně jsme je také kardiologicky vyšetřili. Jak jde vidět, samotné kardiologické vyšetření nebolí. Hlavní ale je, že je extremně důležité kvůli včasnému zachycení některých srdečních vad. Čím časněji je vada objevena, tím větší je šance jí odstranit a dítě vyléčit.

Vyšetření súdánských dětí

14. 11. 2018

Lékaři Nadačního fondu České srdce Michal Pazdernik z IKEM v Praze a Radoslav Maxian z VÚSCH v Košicích navštívili základní školu kousek od Chartúmu. Cílem je zdarma vyšetřit místní žáky. Téměř sto dětí, které by normálně neměli možnost takovéto vyšetření podstoupit. Program nadačního fondu jim to ale umožní.

Stáž studentek ze Súdánu

16. 08. 2018

Nihad Mamo a Hanaa Mamount Osman dorazily do České republiky a dnes zahájili svou měsíční stáž na pražském IKEM. První týden bude věnován kardiologii pod vedením dr. Michala Pazderníka. Vítejte Nihad a Hana

Stáž studentů z Etiopie

01. 08. 2018

Teshome Alene a Su'ad Mohammed zahájili svůj třetí týden stáže ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Po týdenních stážích na chirurgickém a gynekologickém oddělení získavají tento týden klinické zkušenosti z oblasti radiologie a nukleární medicíny. Hodně štěstí a užijte si svůj pobyt v České republice Teshome a Suad

Pomoc v Nepálu

10. 07. 2018

SKVĚLÁ ZPRÁVA !!!! Díky společnosti Cardion (http://www.cardion.cz/) a našemu příteli dr. Kaushal Tiwari byl před dvěma dny úspěšně operován pacient v Nepálu. Díky skvělé spolupráci jsme zachránili jeden mladý lidský život. Každý lidský život se počítá

 

Náš pacient je 21letý chlapec z velmi odlehlé oblasti Nepálu zvané Bajhang. Studuje ve městě Bharatpur (místo, kde pracuje dr. Kaushal Tiwari). Nedávno začal mít při pravidelných aktivitách nepravidelný dech. Byla diagnostikována těžká kombinovaná postreumatická afektiva mitrální chlopně. Tento mladý pán pochází z velmi chudé rodiny. Jeho otec je farmář a má další tři sourozence. Nemohli si dovolit náklady na léčbu. Vzhledem k podpoře Nadačního fondu České srdce a společnosti Cardion byla provedena jeho operace a nemusel platit náklady na léčbu.

Mise do JAR

29. 05. 2018

Právě jsme zaplatili 53 549 Kč za letenky našich lékařů do Jihoafrické republiky, kteří se od 13 do 28.července 2018 v oblasti Mpumalanga zúčastní echokardiografické vyšetřovací mise. Tereza Mikusova, Maria Holicka a Jan Naar vytvoří Českou větev mezinárodního týmu vedeného dr. Julia Grapsa, který bude mít za cíl nalézt skryté srdeční vady u chudých dětí v odlehlých oblastech JAR. Časné rozpoznání srdečních onemocnění zvýší pravděpodobnost jejich úspěšné léčby a vidíme v něm velký smysl, proto jsme se rozhodli tuto misi finančně podpořit.

Úspěch 1. ročníku Proběhni.se

24. 04. 2018

904 + 200 + 450 200 = ÚSPĚCH 

904 běžců, více než 200 účastníků preventivně vyšetřených na kardiovaskulární rizika a 450 200 CZK na další podporů programů Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation. Úžasný úspěch Proběhni.se. Děkujeme za podporu

Abbas Abdurahem

15. 02. 2018

Jsme moc rádi, že se díky naší pomoci podařilo katetrizačně odoperovat celkově desáté dítě s vrozenou srdeční vadou (perzistující ductus arteriousus) v Súdánském Khartoumu ! Jednalo se o 19 měsíčního chlapečka Abbas Abdurahem, který měl opakované respirační infekce při počínajícím srdečním selhání. Katetrizační set, který stál přibližně 20 tisíc korun by si rodina z chudé venkovské oblasti nemohla nikdy dovolit. Toto má smysl.

Stáž v Lipsku

07. 02. 2018

Historicky prvním mladým kardiologem, který díky Nadační fond České srdce / Czech Heart Foundation bude mít šanci posunout se ve své kariéře vpřed je MUDr. Tereza Nedvědová. Hodnotící komisí ve složení prof. Táborský, prof. Kautzner a dr. Gebauer byla ze tří zájemců vybrána jako ten nejvhodnější kandidát. V červnu 2018 se tak zúčastní měsíční klinické stáže v jednom z nejlepších kardiocenter Evropy - v Herzzentrum Leipzig. Gratulujeme

Noví studenti přijedou na stáž

24. 01. 2018

Jsme rádí, že můžeme dalším dvěma nadějným Súdánským studentům medicíny splnit jejich životní sen a pomoci tak nasměřovat jejich život lepším směrem. Mohammed Alzber a Muhsin Agabna patří mezi nejlepší žáky Lékařské fakulty v Khartoumu a byli dvoukolovým způsobem vybrání k měsíční stáži na IKEM v Praze, která proběhne v březnu 2018. Gratulujeme obou chlapcům.

prOBĚHni.se

08. 01. 2018

Běžecký závod Proběhni.se 2018 je zcela jistě největším počinem v historii naší nadace, na startu se má dne 21. 4. 2018 objevit až 1 000 běžců. Účastníci závodu se mohou těšit nejen na sportovní vyžití, ale i na edukativní programy zaměřené na prevenci srdečních chorob. Budeme po celý den účastníky běhu seznamovat s nemocemi srdce a jejich prevencí, měřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi, natáčet EKG a učit základní prvky resuscitace. Touto akcí chceme upozornit na to, jak důležité je jim předcházet. Proběhněte se s námi! 

Vánoční dar

28. 12. 2017

Vzpomínáte si jak jsme během mise v Nepálu objevili 25-letou mladou ženu s vrozenou srdeční vadou (perzistující ductus arteriousus)? Dnes byla, i díky skvělé práci našeho vyšetřovacího týmu, úspěšně katetrizačně odoperována v Sahid Gangalal National Heart Center v Kathmandu. Pro nás i pro samotnou pacientku je to ten nejkrásnější dárek k těmto Vánocům. Nyní bude moci s klidem založit svou vlastní rodinu a její životní perspektiva není díky operaci nijak ohrožena.
Na fotce s doktorem Chandra Mani Adhikari, který výkon provedl.

Kalendář na rok 2018

21. 12. 2017

Jakmile se jednou člověk vydá za hranice svého komfortu, do zemí, kde lidem nebylo do vínku dáno toliko možností a životního štěstí, pochopí, jak dobře se má ve svém vlastním životě. Na našich cestách jsme se snažili zachytit situace, místa a momenty, které jsme následně dali do kontrastu s tím, jak vypadají v naší zemi. Při každé naši cestě si víc a víc uvědomujeme, že si musíme vážit toho, co máme a jaké možnosti v našich životech máme. Pevně věříme, že tímto kalendářem, s fotkami z cest, dokážeme alespoň částečně ilustrovat charakteristiky lidských životů v zemích, kde přístup k jídlu a vodě, střeše nad hlavou či základní zdravotní péči, není samozřejmostí.

 

„Kdo nedělá nic pro druhé, nedělá nic pro sebe“ (Johan Wolfgang von Goethe).

 

Tento kalendář shrnuje naše úsilí na poli dobrovolnické činnosti za dobu naší existence. Jeho zakoupením podpoříte to, v co věříme a co nás vnitřně naplňuje. Cena za 1 kus činí 399 Kč. Objednávky cestou emailu: info@nfceskesrdce.cz

Váš Nadační fond České srdce

České srdce

04. 12. 2017

Vážení přátelé, podporovatelé a fanoušci, máme pro vás NOVINKU! J Novinku reflektující veškeré aktivity, které jsme během roku a půl fungování nadačního fondu uskutečnili. Budeme měnit název našeho nadačního fondu. Africké srdce se mění na České srdce. Náš Nadační fond je velmi živý organismus, který se neustále vyvíjí a my s ním. Je neoddiskutovatelné, že podpora Afriky bude i nadále stěžejním pilířem naší činnosti, ale čas nám ukázal, že ne jediným. Aktivity v Nepálu i ČR jsou toho jasným důkazem. Za dobu naší činnosti jsme se setkali s tolika dobrými českými srdci, které chtějí pomáhat tam, kde je to potřeba, že bychom neradi mátli fanoušky a podporovatele názvem, který již plně neodkazuje k našim reálným cílům. Rádi bychom novým názvem poděkovali všem dobrým srdcím, které se zapojili do našich aktivit, které nás podporovali od dob našeho vzniku, a také těm, které se v budoucnosti do našich projektů zapojí – ať již aktivně, či neméně důležitou podporou finanční či materiální. Jsme České srdce, které pomáhá ve světě. Pomáhá v Africe, Nepálu a bude pomáhat i v České republice. Nadační fond České srdce!  

Včasná diagnóza

23. 11. 2017

Tento mladý muž byl během našeho screeningu v Nepálu diagnostikován s těžkou revmatickou mitrální stenózou. Není-li tento problém odhalen v rané fázi, způsobil by brzy srdeční selhání a radikálně snížil očekávánou délku života. Naštěstí jsme diagnózu odhalili včas a muž tak do 6 měsíců podstoupí chirurgickou náhradu chlopně, kterou provede dr. Kaushal Tiwari. Díky všem členům týmu: Maria HolickaTereza Riška TylečkováAdéla GábrlíkováTereza NovákováPetr KalaMarkéta Rozhoňová.

Mise do Nepálu

14. 11. 2017

Druhá mise do Nepálu znamená pro naší nadaci velký krok kupředu. Podařilo se nám vyšetřit celkem 951 lidí během 5 dní. Neuvěřitelné číslo a neuvěřitelné nasazení všech členů lékařského týmu. Zkoumali jsme BMI, krevní tlak, glykémii a srdeční funkce pomocí echokardiografie. Díky všem členům týmu. Byl to nezapomenutelný čas :) 

Každý život má smysl

08. 11. 2017
Dnes jsme diagnostikovali vrozené srdeční onemocnění (persistent ductus arteriosus) u této 25 leté ženy. Obrázek poté, co jsme jí a jejímu manželovi řekli, že Nadační fond Africké srdce / African Heart Foundation zaplatí za katetrizaci v Káthmándú. To je důvod, proč organizujeme naše mise. Každý život má smysl :) 

Nepal Heart Screening Camp

06. 11. 2017

Šest mladých kardiologů a dvou lékařů z České republiky organizuje dobrovolný kardiologický tábor v Nepálu příští týden! Pod vedením Nadačního fondu Africké srdce!

Nepál Listopad 2017

22. 09. 2017

Jsme štastní, že můžeme oznámit, že se naší další mise do Nepálu (4-19.listopadu 2017) zúčastní historicky nejpočetnější vyšetřovací tým v historiiNadační fond Africké srdce / African Heart Foundation Tentokrát budeme pod záštitou místního kardiochirurga a našeho blízkého přítele Kaushal Tiwari opět nejen echokardiograficky vyšetřovat, ale také s sebou povezeme zásoby léků. Ty pak budeme místním nemocným, po jejich vyšetření, zdarma rozdávat. Na organizaci mise a samotném vyšetřování se budou podílet - Hasam Khanar (Cleveland Clinic Abu Dhabi), Tereza Nováková, Maria Holicka (obě Fakultní Nemocnice Brno Bohunice), Adéla Gábrlíková (obě Fakultní nemocnice Ostrava), Petr Kala, Markéta Rozhoňová(oba 2. lékařská fakulta UK) a členové nadaceMichal Pazdernik (IKEM) a Petr Fajkus. Jen pro zajímavost, všichni členové týmu se rozhodli hradit letenky, ubytování a stravu ze svých peněz. Na závěr bychom chtěli poděkovat jedné z nejsinspirativnějších kardiologů na světě, dr. Julia Grapsa, za její pomoc při náboru dobrovolníků a také za pomoc při zapůjčení echokardiografických přístrojů. 

Děkujeme za pomoc při realizaci studijních pobytů

21. 08. 2017

Stáže našich studentů by nebyly možné bez kvalitních mentorů. Vše dělají ve svých volných pracovních chvílích zcela zdarma, za to jim patří obrovský respekt a dík. Tento týden tráví Esraa H. Hussien and Roaa Alrofaay Hagar na Oddělení Kardiochirurgie IKEM pod vedením lékařů Martin Pokorný a Peter Ivak. Děvčata se denně účastní operací na otevřeném srdci jako například aortokoronární bypass nebo operací srdečních chlopní.

Studijní pobyt v Hradci Králové

15. 08. 2017

Dawit Muche and Addis Tadesse na operačním sále při chirurgickém odstranění dělohy (hysterectomie) během jejich posledního týdne stáže, který absolvují na Oddělení gynekologie a porodnictví ve Fakultní nemocnice Hradec Králové.

 

 

Esraa H. Hussien a Roaa Alrofaay Hagar na IKEM

14. 08. 2017

Esraa H. Hussien a Roaa Alrofaay Hagar svůj první týden na IKEM strávili na Oddělení kardiologie. Viděly implantace kardiostimulátorů, radiofrekvenčí ablace arytmií, koronární angiografie a také se účastnily vizit na Oddělení intenzivní péče. Dnes se také účastnily implantace TAVI (perkutání implantace aortální chlopně). Příští týden je čeká stáž na oddělení Kardiovaskulární chirurgie. Vedou si zatím skvěle :) 

Súdánské studentky přijedou na IKEM

02. 08. 2017

Další studijní pobyt se blíží. Obě súdánské studentky Roaa Alrofaay Hagar a Esraa H. Hussien úspěšně absolvovaly zkoušky a dorazí do České republiky na měsíční studium na IKEM. Blahopřejeme a těšíme se

 

Dva studenti medicíny z Etiopie absolvují 6-týdenní stáž ve Fakultní nemocnici Hradec Králové

10. 07. 2017

Je nám obrovskou radostí vám oznámit, že spektrum pomoci Nadační fond Africké srdce ve vzdělávání afrických studentů medicíny se dále rozrůstá. Dva nadaní studenti medicíny z Bahir Dar University v Etiopii, i díky naší pomoci, dnes přiletěli do ČR a absolvují 6-týdenní stáž ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. V této aktivitě vidíme velký potenciál, věříme že tato přímá podpora vzdělanosti bude v budoucnu přinášet velký užitek.

První rok Nadačního fondu Africké srdce

20. 06. 2017

Je to přesně rok, co jsme dokázali myšlenku na pomoc Africe a jiným rozvojovým zemím přivést k životu a založili jsme Nadační fond Africké srdce. Nad jeho činností se zamýšlí Michal Pazderník v článku publikovaném na portálu Medical Tribune:

https://www.tribune.cz/clanek/42145-mladi-cesti-kardiologove-zachranuji-srdce-za-hranicemi 

Slavíme první narozeniny a děkujeme za podporu!

První dívky na stáž na pražský IKEM

10. 06. 2017

Roaa Alfroaay Hagar a Esraa H. Hussein patří mezi najnadanější studentky medicíny z Alzaiem Alazhari University v Sudánském Khartoumu. Budou prvními dvěmi ženskými studentkami v našem programu, na pražský IKEM přijedou na měsíční stáž v srpnu tohoto roku. Právě obdrželi zvací dopis. Těšíme se na ně! 

Do IKEMu přijíždí studenti ze Súdánu

12. 02. 2017

Mohammed Magzoub a Mustafa M ELhassan přilěli 11. února 2017. Během měsíční stáže na IKEM navštíví několik specializovaných pracovišť a budou mít možnost vidět na vlastní oči nejmodernější postupy v současné kardiologii.

Art for Heart

17. 11. 2016

Benefiční výstava při příležitosti představení činnosti Nadačního fondu Africké srdce
6.12.2016 - Galerie Mánes
Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1 od 19:00.

 
Zakoupením vystavených uměleckých děl přispějete na program Nadačního fondu Africké srdce – investované prostředky budou použity na nákup lékařského materiálu a speciálních kardiologických pomůcek, které budou pomáhat v místech zvýšeného výskytu vrozených srdečních vad u afrických dětí. Současně bude z těchto zdrojů hrazeno vzdělávání afrických zdravotníků, kteří budou schopni v budoucnu svým zemím účinněji pomáhat. 

Umění ve jménu pomoci tam, kde je to potřeba!

Na Mikuláše vás v Mánesu uvítají díla předních umělců generace 70. a 80. let, autorů porevoluční výtvarné éry a díla nastupující generace českých vizuálních umělců: Michael Rittstein, Kurt Gebauer, Vladimír Kokolia, Pasta Oner, Jan Kaláb, Michal Škapa, Adam Kašpar, Samuel Paučo a další. Vše pro dobrou věc. Výtěžek z výstavy bude věnován na konto Nadačního fondu Africké srdce a přímou pomoc dětem se srdečními problémy v rozvojových zemích. Vaší účastí na akci nás nesmírně potěšíte a dokážete, že patříte k těm, kteří pomáhají lidem v nouzi. Těšíme se! V úterý 6. prosince od 19:00 ve výstavní síni Mánes. 

 

Umělci, jejiž díla budou vystavena k zakoupení a přímé podpoře lékařské činnosti Nadačního fondu Africké srdce:

 

 • Adam Kašpar
 • Aleš Brázdil
 • Alžběta Josefy
 • Jan Kaláb
 • Julius Reichel
 • Kurt Gebauer
 • Michael Rittstein
 • Vladimír Kokolia
 • Michal Škapa
 • Pasta Oner
 • Pavel Příkaský
 • Patrik Kriššák
 • Samuel Paučo
 • Tomáš Němec
 • Zdeněk Trs
 • Zuzana Badinková
 • a další.
iconNadační fond České srdce / Czech Heart Foundation
IKEM - Institut klinické a experimentální medicíny / Institute for Clinical and Experimental Medicine
Vídeňská 1958/9
140 21 Praha
icon+420 770 171 111
iconinfo@nfceskesrdce.cz
iconwww.nfceskesrdce.cz
iconFacebook