loading

Tiskové zprávy

Čeští kardiologové založili nový nadační fond

Vrozené srdeční vady představují postižení srdce, které je přítomno již při narození. Za jejich vznik odpovídají genetické poruchy i faktory vnějšího prostředí. Jen v České republice se ročně narodí asi 500 dětí se srdeční vadou. Většinu vad lze dnes upravit operačním nebo katetrizačním výkonem. Jsou ovšem oblasti na světě, kde je výskyt podobných komplikací mnohonásobně vyšší a účinná pomoc neexistuje. Z tohoto důvodu vznikl nadační fond Africké srdce, který chce zajistit účinnou podporu a dlouhodobě pomáhat dětem se srdečními problémy tam, kde není zdravotnictví na takovém stupni rozvoje jako v České republice.

 

Nadační fond Africké srdce vznikl přímou iniciativou lékařů pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) – prof. MUDr. Josefa Kautznera, CSc., FESC, přednosty Kliniky kardiologie a MUDr. Michala Pazderníka, lékaře kliniky a předsedy pracovní skupiny Kardio 35 při České kardiologické společnosti (ČKS). Současně získal podporu prof. MUDr. Miloše Táborského, Ph.D., FESC, MBA, předsedy ČKS či kardiologa MUDr. Romana Gebauera z dětské kliniky Kardiocentra v německém Lipsku. Cílem nadace je předávat znalosti v oblasti kardiologie, ve které čeští odborníci patří k absolutní světové špičce, tam, kde podobné znalosti prozatím chybí. Nadační fond bude účinně pomáhat vybraným dětským pacientům s vrozenými srdečními vadami, které by bez naší pomoci nepřežili do dospělosti. Jak již název napovídá, bude to primárně v Africe. Současně chceme podporovat rozvoj vzdělanosti afrických studentů medicíny, pro které budeme v IKEMu organizovat pravidelné vědecko-výzkumné stáže, tak aby mohli ve svých zemích v budoucnu účinněji pomoci“, říká k cílům nadačního fondu prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC.

Nadační fond začíná v Súdánu a následně rozšíří činnost i do dalších afrických zemí.

V prvních měsících fungování nadačního fondu bude hlavní činnost směřovat do pouštního Súdánu, kde již funguje spolupráce s místními odborníky. „Chceme ale pokračovat dál. Ve spolupráci s nadací Asante Kenya, kterou vede Lejla Abbásová, vybíráme další lokality v odlehlých oblastech Keni, kde je také potřeba účinné zdravotnické pomoci. I tam chce nadace Africké srdce nabízet pomocnou ruku. V následujících měsících předpokládáme vytipování dalších oblastí,“ dodává k plánům nadačního fondu jeden ze zakladatelů 
MUDr. Michal Pazderník.

Kontakt pro média: 
Tomáš Kaplan
Nadační fond Africké srdce – www.africkesrdce.cz 
E-mail: nadacni.fond.africke.srdce@gmail.com
Tel: +420 775 162 383

<<< Zpět
iconNadační fond České srdce / Czech Heart Foundation
IKEM - Institut klinické a experimentální medicíny / Institute for Clinical and Experimental Medicine
Vídeňská 1958/9
140 21 Praha
icon+420 770 171 111
iconinfo@nfceskesrdce.cz
iconwww.nfceskesrdce.cz
iconFacebook